Ξεναγήσεις στη μόνιμη έκθεση

εβδομάδα αφιερωμένη στην προβολή του πολυσχιδούς έργου της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας

21 Οκτωβρίου 2014 έως 23 Οκτωβρίου 2014

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο συμμετέχει στη δράση για την προβολή του πολυσχιδούς έργου της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας, που διοργανώνει για τρίτη χρονιά ο Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων από τις 21 έως τις 26 Οκτωβρίου 2014. Η δράση αυτή έχει ως στόχο να ευαισθητοποιήσει την κοινή γνώμη σε θέματα που συνδέονται με την φροντίδα και ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς μας.

Οι εκθεσιακοί χώροι του Βυζαντινού Μουσείου θα παραμείνουν ανοιχτοί από τις 8:00 έως τις 20:00. Το επιστημονικό προσωπικό του Μουσείου θα ξεναγήσει το κοινό στις μόνιμες συλλογές.

Οι ξεναγήσεις είναι δωρεάν.

Αναλυτικά το πρόγραμμα περιλαμβάνει τις παρακάτω ξεναγήσεις:

Τετάρτη 22 Οκτωβρίου:
12:00 & 13:00 – Μόνιμη έκθεση
17:00 – «Φανταστικά & απόκοσμα» Μια βόλτα στη μόνιμη έκθεση με επίκεντρο την  απεικόνιση φανταστικών πλασμάτων, εμπνευσμένων εν πολλοίς από τη μυθολογία των αρχαίων πολιτισμών της Ανατολικής Μεσογείου, καθώς και μορφών δαιμονικών που αναδύονται από τα βάθη της κολάσεως.

Πέμπτη 23 Οκτωβρίου:
11:00 – Ξενάγηση με θέμα «Διάσωση και ανάδειξη των μνημείων»
12:00 – «Μια ματιά στους εικονογραφικούς τύπους από τα Επτάνησα στα νεότερα χρόνια»
13:00 – «Κυράδες κι Αρχόντισσες» Μια ξενάγηση που στόχο έχει να ανιχνεύσει την ποικιλία των ιδιοτήτων και των ρόλων της γυναίκας από την πρωτοχριστιανική περίοδο έως τους νεότερους χρόνους.
14:00 – «Εν καιρώ πολέμου…»

Παρασκευή 24 Οκτωβρίου:
17:00 – Ξενάγηση με θέμα «Διάσωση και ανάδειξη των μνημείων»