Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο

20 Φεβρουαρίου 2023

Σάββατο, 25 Φεβρουαρίου, ώρα 12:00

📍 Ο διεθνώς διακεκριμένος χορός ψαλτών Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης σε μια μελωδική παρέμβαση αφιερωμένη στον πολιούχο άγιο της Σμύρνης ιερομάρτυρα Πολύκαρπο.

Κλιμάκιο του χορού ερμηνεύει μελοποιήματα από την ασματική ακολουθία του αγίου στα πλαίσια της έκθεσης "Η Σμύρνη στις αρχές του 20ού αιώνα μέσα από τα μάτια του βυζαντινολόγου Γεωργίου Λαμπάκη".
«Οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης» είναι χορός ψαλτών που ιδρύθηκε το 1983 από τον Γρηγόριο Στάθη. Είναι ένα πολύ γνωστό διεθνώς καλλιτεχνικό σχήμα, έχοντας στο ενεργητικό τους περί τις 500 παραστάσεις ανά τον κόσμο (Ευρώπη, Ασία, Αμερική και Αυστραλία), με εμφανίσεις σε φημισμένους συναυλιακούς χώρους, καθώς και σε μνημειακούς βυζαντινούς ναούς, ενώ έχουν ηχογραφήσει περί τα 25 μουσικά έργα. Την ευθύνη, διδασκαλία και διεύθυνσή του χορού έχει αναλάβει από το έτος 2004 και εξής ο καθηγητής Βυζαντινής Μουσικολογίας Αχιλλεύς Χαλδαιάκης.

Απαραίτητη η αγορά εισιτηρίου του Μουσείου (4¤), εκτός των περιπτώσεων που εξαιρεί ο νόμος, χωρίς πρόσθετη επιβάρυνση.