ΑΝΤΡΕΪ ΡΟΥΜΠΛΙΟΦ. Ο θεόπνευστος αγιογράφος

Η εικόνα της Ανάληψης του Αντρέι Ρουμπλιόφ

26 Μαΐου 2016 έως 24 Οκτωβρίου 2016

Η εικόνα της Ανάληψης από την Πινακοθήκη Τρετιακόφ  στη Μόσχα,  που χρονολογείται στα 1408, έργο του σημαντικού Ρώσου αγιογράφου Αντρέι  Ρουμπλιόφ , εκτίθεται στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο από τον Ιούνιο έως τον Σεπτέμβριο του 2016.  Αποτελεί  πρόδρομο έργο των εκθέσεων με έργα από την Πινακοθήκη Τρετιακόφ  και το Μουσείο Ερμιτάζ  που θα ακολουθήσουν στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο στο πλαίσιο των πολιτιστικών εκδηλώσεων του αφιερωματικού έτους  «Ρωσία-Ελλάδα 2016».

Ο όσιος Αντρέι  Ρουμπλιόφ , μοναχός και θεόπνευστος αγιογράφος (τέλη 14ου αι.-περί το 1430), αποτελεί σύμβολο για την ορθόδοξη ρωσική τέχνη. Το έργο του, που συνδυάζει το καλλιτεχνικό χάρισμα και την πνευματικότητα του ασκητισμού , θεωρείται ένα από τα πιο λαμπρά δείγματα της ρωσικής αγιογραφίας.

Η έκθεση χρηματοδοτήθηκε και συνδιοργανώθηκε από την Prometheus Gas, εταιρία της Gazprom και του Ομίλου Κοπελούζου.