Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Νέα

«Η ελληνική παρουσία σε χριστιανικά μνημεία της ανατολικής Μεσογείου» - Κύκλος Διαλέξεων στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Αρχαιοτήτων του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού διοργάνωσαν κύκλο διαλέξεων με θέμα «Η ελληνική παρουσία σε χριστιανικά μνημεία της ανατολικής Μεσογείου».

Ο κύκλος αυτός ξεκίνησε με τέσσερις διαλέξεις οι οποίες δόθηκαν στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο από τον Δεκέμβριο του 2013 έως τον Μάρτιο του 2014 με στόχο την προβολή των ανασκαφικών δραστηριοτήτων, των αναστηλωτικών εργασιών, των έργων συντήρησης και έκθεσης των αρχαιολογικών αντικειμένων και των μνημείων της περιοχής.

Η προοπτική των διαλέξεων αυτών είναι να συνεχισθούν και να εξελιχθούν σε θεσμό με ομιλητές επιστήμονες διεθνούς κύρους από την Ελλάδα και το εξωτερικό και θέματα ιστορικού, αρχαιολογικού και μουσειολογικού ενδιαφέροντος.