Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Περιοδικές εκθέσεις

Μεσαιωνικοί Θησαυροί από το Κρατικό Αρχαιολογικό Μουσείο Βαρσοβίας

05 Δεκεμβρίου 2018 έως 14 Ιανουαρίου 2019

Η έκθεση « Μεσαιωνικοί Θησαυροί» έχει περιοδεύσει από το 2007 σε αρκετές πόλεις της Πολωνίας και της Ευρώπης (τη Γερμανία, την Ιρλανδία, τη Φινλανδία, τη Νορβηγία).

Στην έκθεση προβάλλονται 445 αντικείμενα-στην πλειονότητά τους κοσμήματα- τα οποία αποτελούν μερικά από τα πολυτιμότερα και αντιπροσωπευτικότερα δείγματα των συλλογών του Κρατικού Μουσείου Βαρσοβίας. Χρονολογούνται κυρίως στον 11ο-13ο αι., είναι κατασκευασμένα από ποικίλα πολύτιμα υλικά (ασήμι, χρυσό, μπρούντζο, γυαλί, ημιπολύτιμους λίθους) και προέρχονται από ανασκαφικές έρευνες που έχουν διεξαχθεί στη διάρκεια του περασμένου αιώνα σε αρχαιολογικές θέσεις στην Πολωνία, την Λευκορωσία και την Ουκρανία, καθώς και από δωρεές ιδιωτικών συλλογών του 19ου αιώνα προς το μουσείο της Βαρσοβίας. Η έκθεση αναπτύσσεται μέσα από 11 θεματικές ενότητες ανάλογα με τα είδη, τις χρήσεις και τις τεχνικές διακόσμησης και κατασκευής των αντικειμένων. Ιδιαίτερη ενότητα αποτελεί ο «Θησαυρός του Borucin», ένα σύνολο 36 πολύτιμων αντικειμένων, τα οποία ανακαλύφθηκαν το 1856 στο Borucin στην κεντρική Πολωνία και χρονολογούνται στον 11ο αιώνα (1050).

Μέσα από τη συγκεκριμένη συλλογή σκιαγραφείται μία εικόνα των διαφορετικών διακοσμητικών στυλ και τύπων κοσμημάτων που ήταν σε χρήση κατά την πρώιμη μεσαιωνική περίοδο στην Πολωνία και σε άλλες περιοχές της κεντρικής Ευρώπης, ιδιαίτερα αυτές που κατοικήθηκαν από σλαβικούς πληθυσμούς.

Η έκθεση παρέχει μια σπάνια ευκαιρία στο  κοινό να θαυμάσει μια μοναδική συλλογή  μεσαιωνικών ευρωπαϊκών αντικειμένων.

Η έκθεση διοργανώνεται σε συνεργασία με το Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και το Κρατικό Αρχαιολογικό Μουσείο Βαρσοβίας και πραγματοποιείται με την υποστήριξη της Πρεσβείας της Πολωνικής Δημοκρατίας στην Αθήνα.

Διάρκεια έκθεσης: 5 Δεκεμβρίου 2018 έως 13 Ιανουαρίου 2019