Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2022

26 Σεπτεμβρίου 2022

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο εορτασμός των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2022 στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο. Επισκέπτες όλων των ηλικιών περιηγήθηκαν τόσο στη μόνιμη όσο και στις περιοδικές εκθέσεις, έκαναν τη βόλτα τους στους κήπους του Μουσείου και συμμετείχαν στις εκπαιδευτικές δράσεις με αφορμή το θέμα του φετινού εορτασμού «Βιώσιμη πολιτιστική κληρονομιά-Διατηρώντας το παρελθόν για τις μελλοντικές γενιές».

Το Τμήμα συντήρησης Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης του Μουσείου με το επιστημονικά εξειδικευμένο προσωπικό μέσα από επιλεγμένα αντικείμενα των συλλογών του Μουσείου παρουσίασε υλικά, τεχνικές, παραδόσεις και πρακτικές παλιές αλλά και σύγχρονες που διασφαλίζουν τη βιωσιμότητα της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.