ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ KAI ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ Ο ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΤΑΣΟΥ ΜΑΝΤΖΑΒΙΝΟΥ

28 Δεκεμβρίου 2022

Ενημερώνουμε το κοινό ότι η προγραμματισμένη στις 12 Ιανουαρίου 2023 λήξη της περιοδικής έκθεσης του Βυζαντινού & Χριστιανικού Μουσείου με τίτλο «Ο Βυζαντινός κόσμος του Τάσου Μαντζαβίνου» μετατίθεται στις 26 Ιανουαρίου 2023. Μια μέρα πριν τη λήξη της εν λόγω παράτασης, δηλαδή στις 25 Ιανουαρίου 2023, προγραμματίζεται ημερίδα αφιερωμένη στη καλλιτεχνική διάδραση του ζωγραφικού έργου του Μαντζαβίνου με το έργο του γνωστού και καταξιωμένου γλύπτη Αντώνη Μυρωδιά. Στο πλαίσιο της συγκεκριμένης δράσης θα έχουν από πριν τοποθετηθεί εντός της περιοδικής εκθέσεως νέα έργα, φορείς της καλλιτεχνικής εξωστρέφειας και του γόνιμου διαλόγου του έργου του Μαντζαβίνου με το σύγχρονο εικαστικό του περιβάλλον. Παράλληλα, θα προβληθεί σχετικό βίντεο με τις εργασίες του Τμήματος Συντήρησης Χαρτώων Τεκμηρίων του Βυζαντινού Μουσείου σε ένα ιδιαίτερο έργο του καλλιτέχνη, το οποίο περιλαμβάνεται ως φωτογραφία στον σχετικό κατάλογο της έκθεσης αλλά δεν είχε μέχρι σήμερα εκτεθεί λόγω της κακής αρχικής του κατάστασης διατήρησης. Λεπτομέρειες σχετικές με την ημερίδα θα συμπεριληφθούν σε νεότερη ανακοίνωση εντός του πρώτου δεκαημέρου του νέου έτους 2023.