Κύκλος διαλέξεων του Συλλόγου των Φίλων του Β.Χ.Μ.

Τετάρτη, 29 Μαρτίου 2023

Στο πλαίσιο του εορτασμού των «100 χρόνων Προσφυγικού Ελληνισμού» από το Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο, οι Φίλοι του Βυζαντινού & Χριστιανικού Μουσείου διοργανώνουν σειρά σχετικών διαλέξεων, στις οποίες και θα χαρούμε να παραβρεθείτε.

3η διάλεξη:👇
Τετάρτη 28η Μαρτίου 2023, ώρα 19:00
από την Δρ. Φαίδρα Καλαφάτη
Προϊσταμένη Συλλογής Εικόνων & Τοιχογραφιών του Β.Χ.Μ.

👉 Καραμανλίδικα έργα στο Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο

Στις συλλογές του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου περιλαμβάνονται σπουδαία έργα από τα κειμήλια προσφύγων.
Ανάμεσά τους ξεχωρίζει μία μικρή, αλλά ιδιαίτερα σημαντική κατηγορία  αντικειμένων, γνωστών ως  καραμανλίδικα. Στη διάλεξη επιχειρείται μια πρώτη προσέγγιση της ξεχωριστής  αυτής  ομάδας. Παράλληλα με την παρουσίασή τους, ανιχνεύονται τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους, αναδεικνύονται οι δημιουργοί τους και αποκαλύπτεται  μια τέχνη από τις χαμένες πατρίδες που έσβησε σταδιακά, αφήνοντας ωστόσο ίχνη που αφηγούνται το ένδοξο παρελθόν των ξεριζωμένων Ελλήνων της Μικράς Ασίας.

🎥 Η διάλεξη θα βιντεοσκοπηθεί και θα προβληθεί μέσω του BLOD (Bodosaki Lectures On Demand) του Ιδρύματος Μποδοσάκη Bodossaki Foundation - Ίδρυμα Μποδοσάκη