Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Εκπαίδευση .::. Δράσεις

Ιούνιος-Ιούλιος 2014: κυριακάτικα εκπαιδευτικά προγράμματα στο Βυζαντινό Μουσείο

Και εκτός ναού...Θεία Λειτουργία
Πώς συνδέεται η Θεία Λειτουργία με την αγία Τράπεζα; Πώς μπορεί να τελεστεί η κύρια αυτή λατρευτική πράξη των χριστιανών εκτός ναού, σε αναγκαστικές περιπτώσεις πολέμου, εκστρατείας ή ταξιδιού; Τί είναι η petra sacra και τί το αντιμήνσιο;

Ελάτε να γνωρίσουμε μαζί μία παράλληλη ιστορία του Μεσαίωνα σε Δύση και Ανατολή με αφορμή την περιοδική έκθεση Εκτός ναού… Θησαυρός του 11ου αιώνα από το Μουσείο Cluny.

Για παιδιά από 10 έως 12 χρονών
Κυριακή 29 Ιουνίου 2014
Ώρες έναρξης: 10.30 και 12.00

Ταξιδεύοντας
Μια περιήγηση στον τόπο και το χρόνο, ένα ταξίδι από την Ανατολή στη Δύση, μια περιπλάνηση στα χρώματα, τα σύμβολα και τα εικαστικά μέσα, με αφορμή τις δημιουργίες του Γιώργου Χατζημιχάλη στην περιοδική έκθεση του Βυζαντινού Μουσείου με τίτλο  Οfficinae Pictoroum/c.1221-c.1445. Το Ταξίδι.

Οι συμμετέχοντες θα έχουν τη ευκαιρία να δημιουργήσουν, με υλικά όπως πηλός, παστέλ, ξυλομπογιές, μολύβια, τις δικές τους εικαστικές εκδοχές ενός ταξιδιού.

Για παιδιά από 8 έως 10 ετών
Κυριακή 6 Ιουλίου 2014
Ώρες έναρξης: 10:30 και 12:00

Η συμμετοχή στα προγράμματα είναι δωρεάν. Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο τηλέφωνο 213 213 9507 (Δευτέρα έως Παρασκευή, ώρες 9.00 έως 16.00)