Ξεναγήσεις στην έκθεση «Φωτίου Κόντογλου Κυδωνιέως. Φαντασία και χειρ»

Στο πλαίσιο της έκθεσης «Φωτίου Κόντογλου Κυδωνιέως. Φαντασία και χειρ», που παρουσιάζεται στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο από τις 24 Δεκεμβρίου 2015 έως τις 8 Μαΐου 2016, θα πραγματοποιηθούν οι ακόλουθες κυριακάτικες ξεναγήσεις από την επιμελήτρια της έκθεσης και ιστορικό τέχνης κ. Ιωάννα Αλεξανδρή και τον συντηρητή αρχαιοτήτων και έργων τέχνης στο Μουσείο δρα Θωμά Κατσαρό:

Φεβρουάριος: Κυριακή 7/2 και Κυριακή 28/2 (Συμπληρώθηκαν)
Μάρτιος: Κυριακή 20/3 (Συμπληρώθηκε)
Απρίλιος: Κυριακή 17/4 (Συμπληρώθηκε)
Μάιος: Κυριακή 8/5 (Συμπληρώθηκε)

Η ώρα έναρξης των ξεναγήσεων είναι στις 12:00 μ.μ. Η ξενάγηση είναι δωρεάν. Απαιτείται η αγορά εισιτηρίου. Είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής (Δευτέρα έως Παρασκευή, 9:00-15:00, στο τηλέφωνο 2132139507).

Στην έκθεση προβάλλεται όχι μόνον το ζωγραφικό, κοσμικό και θρησκευτικό έργο του Φώτη Κόντογλου, αλλά για πρώτη φορά φωτίζεται η προσωπικότητά του ως λογοτέχνη, κριτικού, ερευνητή των βυζαντινών χρωμάτων και συντηρητή.

Η έκθεση τελεί υπό την αιγίδα της Προεδρίας της Δημοκρατίας.