Διάλεξη της δρος Ελένης Μάργαρη, Ιστορικού Τέχνης και του Στάθη Γκότση, Ιστορικού στο Βυζαντινό Μουσείο

27 Μαρτίου 2011

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου των Φίλων του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου διοργανώνει σειρά διαλέξεων με αφορμή την έκδοση του ημερολογίου του 2011 με θέμα «Η Δούκισσα της Πλακεντίας: ιστορία και μύθος».

Τη Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου 2011 και ώρα 19:30 θα πραγματοποιηθεί η ακόλουθη διάλεξη:
δρ. Ελένη Μάργαρη, Ιστορικός Τέχνης
Στάθης Γκότσης, Ιστορικός

«Δούκισσα της Πλακεντίας. Το αίνιγμα της Ανατολής»
Σε ποιο περιβάλλον διαμορφώθηκε η προσωπικότητα της Δούκισσας της Πλακεντίας; Πώς επηρέασε τις ιδέες και τις αντιλήψεις της ο Διαφωτισμός, ο ρομαντισμός και ο φιλελληνισμός; Μέσα από ποιες διεργασίες οδηγήθηκαν τα βήματά της από τη μετεπαναστατική Γαλλία στην Αθήνα του Όθωνα; Ποια ήταν τα χαρακτηριστικά της κοινωνίας στην οποία αποφάσισε να ζήσει μεγάλο μέρος της ζωής της;
Η διάλεξη θα προσπαθήσει να δώσει, όσο το επιτρέπει η μέχρι τώρα έρευνα, απαντήσεις σε ερωτήματα όπως αυτά που συναπαρτίζουν τον ιστορικό πυρήνα για την κατανόηση μιας ιδιαίτερης γυναίκας του 19ου αιώνα, η οποία χαρακτηρίστηκε, εύστοχα, «το αίνιγμα της Ανατολής» από την Dora d’ Istria. Περαιτέρω, θα επιχειρηθεί η σκιαγράφηση των παραμέτρων που συγκρότησαν και διατήρησαν μέχρι τις μέρες μας τον μύθο που συνοδεύει τη Δούκισσα, αλλά και μια συνοπτική παρουσίαση των σημαντικότερων εκφράσεων (μυθιστορημάτων και άλλων λαϊκών αναγνωσμάτων ή παραγωγών) αυτής της μυθολογικής κατασκευής.