Ξεναγήσεις στην έκθεση «Η τέχνη της βιβλιοδεσίας. Από το Βυζάντιο στη σύγχρονη εικαστική δημιουργία»

Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2013 στις 12:00

Στο πλαίσιο της περιοδικής έκθεσης «Η τέχνη της βιβλιοδεσίας. Από το Βυζάντιο στη σύγχρονη εικαστική δημιουργία», η οποία εγκαινιάσθηκε στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο στις 19 Σεπτεμβρίου 2012 και παρατάθηκε έως τις 24 Φεβρουαρίου 2013, πραγματοποιήθηκαν κυριακάτικες ξεναγήσεις.

Συγκεκριμένα, την Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2013, ξενάγησε ο Χαράλαμπος Λέγγας, Βιβλιοδέτης – Εκδότης και σύμβουλος της έκθεσης
Η έκθεση είχε στόχο να αναδείξει την τέχνη της βιβλιοδεσίας μέσα από την ιστορική της εξέλιξη από το Βυζάντιο ως τις μέρες μας και να μυήσει τον επισκέπτη σε μια διαφορετική οπτική προσέγγιση του βιβλίου.

Η βιβλιοδεσία είναι άμεσα συνδεδεμένη με την κοινωνική ιστορία του βιβλίου, τη χρήση και τη λειτουργία των χειρογράφων και εντύπων βιβλίων και αγγίζει θέματα συλλογικών νοοτροπιών αλλά και ατομικής δημιουργίας.