Διεθνής Ημέρα Μουσείων - «Μουσεία και πολιτιστικά τοπία»

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο συμμετείχε στον εορτασμό της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων στις 18 και 22 Μαΐου με το ειδικό θέμα «Villa Ilissia: Το Μέγαρο της Δούκισσας της Πλακεντίας και η διαδρομή του στον χρόνο», το οποίο εντάσσεται στο γενικότερο θεματικό πλαίσιο «Μουσεία και πολιτιστικά τοπία» όπως ορίστηκε από το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM) για το 2016.

Την Τετάρτη 18 Μαΐου η είσοδος ήταν ελεύθερη. Στις 12:00 και στις 18:00 το επιστημονικό προσωπικό του Μουσείου μίλησε στο κοινό για τη Villa Ilissia που αποτέλεσε το χειμερινό ανάκτορο της Anne Marie Sophie de Marbois-Lebrun, ευρέως γνωστή ως Δούκισσα της Πλακεντίας. Πρόκειται για ένα από τα ωραιότερα κτίσματα που δημιουργήθηκαν στην Αθήνα τα πρώτα χρόνια της ιστορικής της διαδρομής ως πρωτεύουσας του νεοσύστατου ελληνικού κράτους. Σήμερα έχει κεντρικό ρόλο στη λειτουργία του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου και βρίσκεται στο κέντρο ενός πολιτιστικού πάρκου στην καρδιά της πόλης.

Την ίδια ημέρα στις 11:00 πραγματοποιήθηκε ξενάγηση στην περιοδική έκθεση «Αρμενία. Το πνεύμα του Αραράτ, από την εποχή του Χαλκού στον 20ό αιώνα». Η έκθεση, που παρουσιάζεται στο Μέγαρο της Δούκισσας της Πλακεντίας μέχρι και τις 31 Μαΐου 2016, διοργανώνεται σε συνεργασία με το Ιστορικό Μουσείο της Αρμενίας και την Πρεσβεία της Αρμενίας στην Ελλάδα.

Την Κυριακή 22 Μαΐου πραγματοποιήθηκαν δωρεάν ξεναγήσεις ανά μία ώρα στις 10:00, 11:00, 12:00 και 13:00 σχετικά με το κτήριο της Villa Ilissia.