Μουσικολογικό Συμπόσιο με θέμα «Ελλάδα και όπερα» στo πλαίσιο των 12ων Ελληνικών Μουσικών Γιορτών

10 έως 12 Ιουνίου 2016

Στο πλαίσιο των Ελληνικών Μουσικών Γιορτών, που διάγουν φέτος την 12η κατά σειρά ετήσια διοργάνωσή τους, πραγματοποιήθηκε στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο από τις 10 έως τις 12 Ιουνίου 2016 Επιστημονικό Μουσικολογικό Συμπόσιο με θέμα «Ελλάδα και όπερα».

Στη διοργάνωση του Συμποσίου συμμετείχαν τα Τμήματα Μουσικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Ιονίου Πανεπιστημίου, η Ένωση Ελλήνων Μουσουργών και η Ερευνητική Ομάδα Νεοελληνικής Μουσικής της Ελληνικής Μουσικολογικής Εταιρείας.

Ομιλητές ήταν Μουσικολόγοι και Θεατρολόγοι, μέλη ΔΕΠ Ελληνικών Πανεπιστημίων, συνθέτες όπερας, αρχιμουσικοί και καλλιτέχνες.

Οργανωτική Επιτροπή:

• Βύρων Φιδετζής, αρχιμουσικός