Γιορτάζοντας την Ευρωπαϊκή Ημέρα της Μουσικής με τη Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Αθηναίων

Τρίτη 21 Ιουνίου 2016 και ώρα 20:30

Την Τρίτη 21 Ιουνίου το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο γιορτάζει την Ευρωπαϊκή Ημέρα της Μουσικής με το ποικίλο μουσικό πρόγραμμα της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Δήμου Αθηναίων.

Η συναυλία, που θα δοθεί στον κήπο του Μουσείου, θα «ταξιδέψει» το κοινό σε όλο τον κόσμο: μουσική από τις παγωμένες στέπες της Ρωσίας και τις όχθες του Βόλγα, τραγούδια από τη Σουηδία των ABBA, συνθέσεις από την κλασική Βιέννη, την Ιταλία της καντσονέτας και του μπελκάντο και τη Γαλλία της Εντίθ Πιάφ, κι ακόμα ήχοι από την Αμερική της τζαζ και της σόουλ και ρυθμοί από τη Βραζιλία της σάμπα και την Αργεντινή του Πιατσόλα, συνθέτουν ένα πολύχρωμο μελωδικό οδοιπορικό στην Ευρώπη και την Αμερική.

Μουσική διεύθυνση: Δημήτρης Μίχας
Η συναυλία διοργανώνεται από τον Οργανισμό Πολιτισμού, Αθλητισμού & Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων σε συνεργασία με το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο.

Είσοδος ελεύθερη