OPEN WALK ATHENS: ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ από τους atenistas

Κυριακή, 13 Μαΐου, από τις 11 το πρωί έως τις 4 το απόγευμα

13 Μαΐου 2018

«Έχεις κήπο και βιβλιοθήκη; Τα’ χεις όλα!», υποστήριζε ο Κικέρων.
Την Κυριακή, 13 Μαΐου 2018, και με την ευκαιρία της διεθνούς διάκρισης της Αθήνας από την UNESCO ως παγκόσμιας πρωτεύουσας του βιβλίου για το 2018, οι atenistas σας καλούν να γνωρίσετε 35 βιβλιοθήκες (και αρχεία) της Αθήνας που ανοίγουν τις πόρτες τους για να μας ξεναγήσουν στις εγκαταστάσεις και τις συλλογές τους.

Ανάμεσά τους και η βιβλιοθήκη του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου.
Από τις 11:00 έως τις 15:00 οι επισκέπτες θα περιηγηθούν ελεύθερα στο χώρο, θα γνωρίσουν το αναγνωστήριο της εξειδικευμένης βιβλιοθήκης του Μουσείου και τις σπάνιες εκδόσεις έργων των πρωτοπόρων της Βυζαντινής Αρχαιολογίας, όπως Gabriel Millet, Henri Omont,
Gillaume de Jerphanion, Γ. Σωτηρίου, Γ. Λαμπάκη κ.ά., τις εκδόσεις του Μουσείου από το 2000 κ.ε.

Περισσότερο ή λιγότερο γνωστές στο ευρύ κοινό, δημόσιες ή ιδιωτικές, ελληνικές ή ιδρυμάτων άλλων χωρών, παιδικές ή επιστημονικές, αφιερωμένες στην τέχνη, τον πολιτισμό, τη φύση και το περιβάλλον, την ιστορία ή τις θετικές επιστήμες, οι βιβλιοθήκες που συμμετέχουν στον ανοικτό περίπατο καλωσορίζουν τους κατοίκους της Αθήνας στον κήπο της γνώσης για να μοιραστούν τους θησαυρούς της.

Οι βιβλιοθήκες στολίζουν την πόλη μας και την Κυριακή 13 Μαΐου υποδέχονται το κοινό των ερευνητών αλλά και τους κατοίκους και επισκέπτες της Αθήνας με ειδικά διαμορφωμένο πρόγραμμα και με οδηγούς τους υπεύθυνους των βιβλιοθηκών, επιμελητές και βιβλιοθηκονόμους, που γνωρίζουν σε βάθος τις συλλογές τους.

Οργανώστε από πριν τις επισκέψεις σας και δηλώστε, όπου απαιτείται, τη συμμετοχή σας μέσω τηλεφώνου, e-mail ή της πλατφόρμας eventbrite.
Περιηγηθείτε στην πόλη από βιβλιοθήκη σε βιβλιοθήκη.
Χάρτης με όλες τις λεπτομέρειες του προγράμματος έχει ήδη αναρτηθεί στο διαδίκτυο, αλλά επιπλέον, οι περιηγητές θα μπορούν να προμηθευτούν έντυπο οδηγό-χάρτη από όποιο σημείο ξεκινήσουν την περιήγησή τους .