Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Δελτία τύπου

Διάλεξη της δρος Ελένης Μάργαρη και του Στάθη Γκότση για την Δούκισσα της Πλακεντίας

23 Μαρτίου 2011

Τη Δευτέρα 28 Μαρτίου 2011, στις 19:30, θα πραγματοποιηθεί στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο διάλεξη της δρος Ελένης Μάργαρη, Ιστορικού Τέχνης και του Στάθη Γκότση, Ιστορικού με θέμα Δούκισσα της Πλακεντίας. Το αίνιγμα της Ανατολής.
Η διάλεξη θα προσπαθήσει να δώσει, όσο το επιτρέπει η μέχρι τώρα έρευνα, απαντήσεις σε ερωτήματα όπως αυτά που συναπαρτίζουν τον ιστορικό πυρήνα για την κατανόηση μιας ιδιαίτερης γυναίκας του 19ου αιώνα, η οποία χαρακτηρίστηκε, εύστοχα, «το αίνιγμα της Ανατολής» από την Dora d’ Istria. Περαιτέρω, θα επιχειρηθεί η σκιαγράφηση των παραμέτρων που συγκρότησαν και διατήρησαν μέχρι τις μέρες μας τον μύθο που συνοδεύει τη Δούκισσα, αλλά και μια συνοπτική παρουσίαση των σημαντικότερων εκφράσεων (μυθιστορημάτων και άλλων λαϊκών αναγνωσμάτων ή παραγωγών) αυτής της μυθολογικής κατασκευής.