Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Δελτία τύπου

Καταληκτήρια εκδήλωση της έκθεσης "Τοιχογραφίες από τη Στενή Ευβοίας: Η επιστροφή"

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο και η 23η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων διοργανώνουν την Πέμπτη 1η Σεπτεμβρίου 2011 και ώρα 19:00 καταληκτήρια εκδήλωση της έκθεσης «Τοιχογραφίες από τη Στενή Ευβοίας: Η επιστροφή» , παρουσία του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ.κ. Ιερώνυμου Β'.

Θα απευθύνουν χαιρετισμό ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών κ.κ. Ιερώνυμος Β΄, η Γενική Γραμματέας του ΥΠ.ΠΟ.Τ. κ. Λίνα Μενδώνη και η Διευθύντρια του ΒΧΜ κ. Ευγενία Χαλκιά.

Στην εκδήλωση θα μιλήσουν:

* η Ευγενία Χαλκιά, Διευθύντρια του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου, με θέμα «Από το μνημείο στο Μουσείο, με αφορμή ένα βίαιο συμβάν»,
    * η Ρόζα Προσκυνητοπούλου, Διευθύντρια Τεκμηρίωσης και Προστασίας Πολιτιστικών Αγαθών του ΥΠ.ΠΟ.Τ, με θέμα «Ζητήματα αρχαιοκαπηλίας και παράνομης διακίνησης πολιτιστικών αγαθών» και
    * η Παρή Καλαμαρά, Διευθύντρια της 23ης Εφορείας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων, με θέμα «Τα μνημεία στο περιβάλλον τους: Σκέψεις γύρω από τις απαιτήσεις της διαχείρισής τους».

Στην έκθεση θα ξεναγήσουν κατά ομάδες  οι επιμελήτριές της Ανδρομάχη Κατσελάκη και Ειρήνη Θεοχαροπούλου.