Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Δελτία τύπου

Έκθεση «Κήπος και Παράδεισος. Μεταφορά και Πραγματικότητα»

Με την ευκαιρία της έκδοσης του ημερολογίου για το 2013 με θέμα «Κήπος και Παράδεισος. Μεταφορά και Πραγματικότητα», παρουσιάζεται στους χώρους του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου, στην ισόγεια αίθουσα του πρόσφατα ανακαινισμένου Μεγάρου της Δούκισσας της Πλακεντίας, ομότιτλη έκθεση με επιλεγμένα αντικείμενα από τις Συλλογές του Μουσείου. Η έκθεση θα διαρκέσει από τις 23 Ιανουαρίου έως τις 14 Απριλίου 2013.
Το εύφορο φυσικό περιβάλλον, η δροσιά των υδάτων, τα άνθη που μοσχοβολούν και η πλούσια πανίδα ενέπνεαν ανέκαθεν τους καλλιτέχνες. Στα αντικείμενα των βυζαντινών και μεταβυζαντινών χρόνων που περιλαμβάνονται στο ημερολόγιο, και στην έκθεση, εμφανίζονται θέματα που συνδέονται με την έννοια του Παραδείσου και των πολλαπλών συμβολισμών του —του περίκλειστου κήπου, του δένδρου της ζωής, της αναβλύζουσας κρήνης, πηγής ζωής και σοφίας. Tα παραδείσια τοπία στη βυζαντινή τέχνη που ανακαλούν τους βυζαντινούς περικαλλείς αυτοκρατορικούς ή μοναστηριακούς κήπους θα αποτελέσουν τη βάση για τη μελέτη διαμόρφωσης του κήπου που περιβάλλει το Βυζαντινό Μουσείο.