Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Δελτία τύπου

Παράταση έκθεσης «Δρόμος του Φωτός και της Ελπίδας – Το ταξίδι του Ελληνισμού στην Ιαπωνία»

Η έκθεση φωτογραφίας «Δρόμος του Φωτός και της Ελπίδας – Το ταξίδι του Ελληνισμού στην Ιαπωνία», η οποία παρουσιάζεται στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο από τις 16 Ιανουαρίου 2019, παρατείνεται έως και την Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2019.

Στην έκθεση φωτογραφίας της Miro Ito αποτυπώνονται από διαφορετικές οπτικές γωνίες βουδιστικά αγάλματα επηρεασμένα από την ελληνιστική κουλτούρα, όπως ο Βούδας Vairocana, αλλά και μάσκες gigaku που προέρχονται από το κωμικό αρχαίο ελληνικό θέατρο και έφτασαν στην Ιαπωνία ακολουθώντας μια πορεία ανταλλαγών και  προσμίξεων κατά μήκος του Δρόμου του Μεταξιού.

Με αφορμή την έκθεση εκκινεί σειρά εκδηλώσεων για τον εορτασμό της 120ης  Επετείου των Διπλωματικών Σχέσεων Ελλάδας- Ιαπωνίας (1899-2019).

Η έκθεση διοργανώνεται σε συνεργασία με την Πρεσβεία της Ιαπωνίας στην Ελλάδα και το Ινστιτούτο Φωτογραφικής Βιομηχανίας Ιαπωνίας (JCII).