Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Δελτία τύπου

Παρουσίαση επιστημονικού περιοδικού Epistēmēs Metron Logos

Παρασκευή 14 Ιουνίου 2019 | 19:30

Την Παρασκευή 14 Ιουνίου 2019 και ώρα 19:30, στο αμφιθέατρο του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου Αθηνών, παρουσιάζεται το δεύτερο τεύχος του Επιστημονικού Περιοδικού Ομότιμης Αξιολόγησης ‘’Epistēmēs Metron Logos’’.

Το Epistēmēs Metron Logos είναι εξαμηνιαίο περιοδικό επιστημονικό ομότιμης αξιολόγησης και στην ύλη του περιλαμβάνονται πρωτότυπα,  άρθρα αξιολογημένα από ομότιμους (peer-reviewed) στους τομείς των φυσικών, κοινωνικών-ανθρωπιστικών επιστημών καθώς επίσης και φιλοσοφίας καλών τεχνών. Το περιοδικό στοχεύοντας στην επίτευξη μίας σαφούς και έντιμης διεπιστημονικής ταυτότητας διακρίνεται για την ευρύτητα των θεματικών ενοτήτων.

Την παρουσίαση του δεύτερου τεύχους θα προλογίσουν οι:
  • κ. Παναγιώτης Βλάμος, Καθηγητής, Πρόεδρος Τμηματος Πληρ/κης Ιόνιο Παν/μιο
  • κ. Χρήστος Κίτσος, Ομ. Καθηγητής Στατιστικής, Παν/μιο Δυτικής Αττικής
  • κα. Αννα Λάζου, Επ. Καθηγήτρια Φιλοσοφικής Ανθρωπολογίας, ΦΠΨ, ΕΚΠΑ
  • κα. Κωνσταντίνα Γογγάκη, Επ. Καθηγήτρια Φιλοσοφίας του Αθλητισμού, ΣΕΦΑΑ, ΕΚΠΑ
  • κ. Σίμος Παπαδόπουλος, Επ. Καθηγητής Παιδαγωγικής, Δημοκρίτειο Παν/μιο Θράκης
Θα ακολουθήσει ομιλία του κ. Δημήτρη Λέκκα από το Ελληνικό Ανοικτό Παν/μιο με θέμα:
Βυζαντινοί, Ενετικοί και Οθωμανικοί «δυσικισμοί» Κρήτης: ο Αρχοντοχωριάτης του Μολιέρου.

Η παρουσίαση πραγματοποιείται μέσω της ΑΜΚΕ  τετARTημόριο.
Είσοδος Ελεύθερη