Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Δελτία τύπου

Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο

Σάββατο 28 & Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2019

Με τον τίτλο «Τέχνες και Ψυχαγωγία : αναζητώντας τον ελεύθερο χρόνο» εορτάζονται για 23η χρονιά οι Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς υπό τον συντονισμό της Διεύθυνσης Αρχαιολογικών Μουσείων, Εκθέσεων και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο συμμετέχει στον εορτασμό διοργανώνοντας ξεναγήσεις και εκπαιδευτικά προγράμματα με τίτλο «Τέχνες και Ψυχαγωγία στο Βυζάντιο». Το Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου στις 12:00 και την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου στις 10:00 και στις 12:00 θα πραγματοποιηθούν ξεναγήσεις για ενήλικες. Την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου στις 10:00 και στις 12:00 θα πραγματοποιηθούν εκπαιδευτικά προγράμματα για μικρούς (από 10 ετών) με τους γονείς τους.

Οι αρχαιολόγοι του Μουσείου θα παρουσιάσουν στους επισκέπτες, με ωριαίες ξεναγήσεις στη μόνιμη έκθεση του Μουσείου, με ποιον τρόπο και σε ποιους χώρους ψυχαγωγούνταν οι Βυζαντινοί, τι ρόλο είχε η μουσική, το θέατρο, ο χορός, οι αγώνες, οι γιορτές και τα πανηγύρια στη ζωή τους και πόσο μεγάλες ή μικρές είναι οι διαφορές με τις μορφές ψυχαγωγίας από εποχή σε εποχή.

Η συμμετοχή στα εκπαιδευτικά προγράμματα είναι δωρεάν. Ο αριθμός των παιδιών που μπορούν να συμμετάσχουν στο κάθε πρόγραμμα είναι περιορισμένος γι’ αυτό είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο τηλέφωνο 213 213 9507 (από Δευτέρα έως Παρασκευή, ώρες 09:00 έως 15:00).

Η συμμετοχή στις ξεναγήσεις είναι επίσης δωρεάν και είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο τηλέφωνο 213 213 9507 (από Δευτέρα έως Παρασκευή, ώρες 09:00 έως 15:00).

Το Σαββατοκύριακο 28 & 29 Σεπτεμβρίου η είσοδος είναι δωρεάν​.