Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Περιοδικές εκθέσεις .::. Παλαιότερες εκθέσεις

ΛΕΟΝΤΙΟΥ ΜΑΧΑΙΡΑ, ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ

26 Σεπτεμβρίου 2013 έως 15 Δεκεμβρίου 2013

Εγκαινιάστηκε στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο η έκθεση σχεδίων του ζωγράφου Λευτέρη Ολύμπιου με τίτλο «Λεοντίου Μαχαιρά Εξηγήσεις».

Τα 24 έργα σε μελάνι και το 1 τετράδιο εργασίας που παρουσιάζονται στην έκθεση φιλοτεχνήθηκαν για την έκδοση της Νάτιας Αναξαγόρου «Λεόντιος Μαχαιράς, Εξηγήσεις δια αθύμησιν καιρού και τόπου».

Ο Λεόντιος Μαχαιράς γεννήθηκε περί το 1380 στην Κύπρο, στην οποία και έζησε πιθανώς όλη του τη ζωή, σε στενή επαφή με την αυλή των Λουζινιάν, των Φράγκων ηγεμόνων που κυβέρνησαν το νησί από το 1192 έως το 1489.  Αφιερωμένο στην Κύπρο είναι και το Χρονικό του, το οποίο τιτλοφορείται «Εξήγησις γλυκείας χώρας Κύπρου, η οποία λέγεται Κρόνακα τουτέστιν Χρονικόν». Το έργο ξεκινά με μια αδρομερή επισκόπηση της εκκλησιαστικής ιστορίας της Κύπρου από τα χρόνια του Μεγάλου Κωνσταντίνου, ενώ συστηματικά και λεπτομερέστερα πραγματεύεται τα γεγονότα της περιόδου 1350-1432.

Στην εικονογράφηση του Χρονικού ο Ολύμπιος ακροβατεί μεταξύ αφήγησης και φαντασίας, εμμένει στα ονειρικά στοιχεία, δημιουργεί με ελαφριά υλικά ―κυρίαρχο το μελάνι, με τονικότητες κυρίως του μαύρου και του μπλε. Το ζωγραφικό αποτέλεσμα ενισχύει τον χαρακτήρα του μεσαιωνικού παραμυθιού.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΕΚΘΕΣΗΣ

ΓΕΝΙΚΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ: δρ Αναστασία Λαζαρίδου
ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Ιωάννα Αλεξανδρή
ΜΟΥΣΕΙΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ: Σπύρος Νάσαινας