Το Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο υποδέχεται τα Χριστούγεννα με το Μουσικό Σχολείο Παλλήνης.

ώρα 11:00

13 Δεκεμβρίου 2017

Τα Χριστούγεννα έφτασαν και το Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο σε συνεργασία με το Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο – Λύκειο Παλλήνης γιορτάζουν διοργανώνοντας συναυλία, την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017 στις 11:00 π.μ.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Παλλήνης, υπό την καθοδήγηση των καθηγητών τους, θα ερμηνεύσουν κάλαντα και παραδοσιακά τραγούδια από διάφορες περιοχές της Ελλάδας υμνώντας την έλευση του Θεανθρώπου.

Το Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο – Λύκειο Παλλήνης ιδρύθηκε το 1988 και είναι το παλαιότερο μουσικό σχολείο της χώρας. Στο σχολείο διδάσκονται ισότιμα  ελληνική παραδοσιακή μουσική αλλά και έντεχνη δυτική. Με την ίδρυσή του το μάθημα της ελληνικής παραδοσιακής μουσικής διδάσκεται για πρώτη φορά στο δημόσιο σχολείο δίνοντας τη δυνατότητα σε μεγάλο αριθμό παιδιών να έρχεται σε επαφή με το είδος, που για αιώνες καλλιεργήθηκε από μεγάλους ερμηνευτές, δημιουργώντας ένα φυτώριο από το οποίο αναδύονται νέοι μουσικοί και δεξιοτέχνες.