Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Εκπαίδευση .::. Δράσεις

Κυριακάτικα εκπαιδευτικά προγράμματα στο Βυζαντινό Μουσείο

περίοδος Σεπτεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο σας προσκαλεί στις εκπαιδευτικές δράσεις που θα πραγματοποιηθούν το επόμενο διάστημα μέχρι και τον Δεκέμβριο του 2012. Πιο συγκεκριμένα:

ΤΟΥ ΠΗΛΟΥ ΚΑΜΩΜΑΤΑ
Πίθοι, πινάκια, χύτρες των Βυζαντινών που εκτίθενται στη μόνιμη έκθεση του Μουσείου αλλά και σύγχρονες πήλινες καλλιτεχνικές δημιουργίες του Θόδωρου Παπαγιάννη από την περιοδική έκθεση «Άρτος» γίνονται η αφορμή να γνωρίσουμε την τέχνη του πηλού χθες και σήμερα. Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με εργαστήρι πηλού.
Για παιδιά 8 έως 11 ετών
Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2012

ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ: ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΙΑ, ΑΛΩΣΗ, ΝΕΟΤΕΡΗ ΕΠΟΧΗ
Επιλεγμένα αντικείμενα από την μόνιμη έκθεση γίνονται η αφορμή να συζητηθούν ιστορικά γεγονότα και φαινόμενα που σηματοδοτούν περάσματα από μια εποχή σε μια άλλη. Η θεματική εκπαιδευτική διαδρομή παρουσιάζεται στο πλαίσιο των εκδηλώσεων των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς με θέμα «Κρίσεις: Συνέχειες και ασυνέχειες στην Ιστορία».
Για μικρούς (από 11 ετών) και μεγάλους
Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012

ΑΠΟ ΤΗ ΦΛΟΓΑ ΤΟΥ ΛΥΧΝΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΠΥΡ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΟΝ

Τι είναι το «πυρ το εξώτερον» για τους χριστιανούς; Πώς φωτίζονταν τα σπίτια των Βυζαντινών; Με ποιους τρόπους επηρεάζει η φωτιά τη ζωή και τη σκέψη των ανθρώπων στα βυζαντινά και στα νεότερα χρόνια; Η θεματική εκπαιδευτική διαδρομή πραγματοποιείται στο πλαίσιο της εκστρατείας του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α. «Περιβάλλον & Πολιτισμός: Παντέχνου πυρός σέλας-Λαμπερές ιστορίες φωτιάς».
Για παιδιά 9 έως 11 ετών
Κυριακή 14 Οκτωβρίου

ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΔΕΣΙΜΟ!

Τι είναι το τετράδιο, η στάχωση και το κεφαλάρι; Σε τι χρησιμεύουν το τεζάκι και η ρουλέτα; Ένα ταξίδι στην ιστορία της βιβλιοδεσίας από το Βυζάντιο ως τις μέρες μας, στο πλαίσιο της περιοδικής έκθεσης «Η τέχνη της βιβλιοδεσίας» που παρουσιάζεται στο ΒΧΜ σε συνεργασία με το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών. Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με κατασκευαστικό εργαστήρι.
Για παιδιά Ε΄και Στ΄ Δημοτικού
Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012
Ώρες έναρξης: 10:00 και 12:00

------------------------------------------------------------------------------------------

ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ
Εκθέματα που χρονολογούνται από τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες μέχρι τον 7ο αιώνα, γίνονται οι οδηγοί μας για να προσεγγίσουμε πλευρές του κόσμου της ύστερης αρχαιότητας.
Για παιδιά Ε΄ Δημοτικού
Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

Οι μικροί επισκέπτες θα κατασκευάσουν χριστουγεννιάτικες κάρτες και στολίδια, με αφετηρία βυζαντινές και μεταβυζαντινές εικόνες και άλλα επιλεγμένα αντικείμενα από τις συλλογές του Μουσείου, τα οποία εικονογραφούν διαφορετικά επεισόδια από την αφήγηση της Γέννησης.
Για παιδιά 5 έως 8 ετών
Κυριακή 9, Σάββατο15 και Κυριακή 16 Δεκεμβρίου
Ώρες έναρξης: 10:00 και 12:00

Η συμμετοχή στα προγράμματα είναι δωρεάν. Ο αριθμός των παιδιών που μπορούν
να συμμετάσχουν στο κάθε πρόγραμμα είναι περιορισμένος γι’ αυτό είναι απαραίτητη
η δήλωση συμμετοχής στο τηλέφωνο 213 213 9507 (από Δευτέρα έως Παρασκευή,
ώρες 09:00 έως 15:00). Θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας.