Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Εκπαίδευση .::. Δράσεις

Ξεναγήσεις για σχολικές ομάδες στην περιοδική έκθεση «Βυζαντινό Σαλέντο. Με τον φακό της Φωτεινής Καϊμάκη»

τηλέφωνο επικοινωνίας: 213 213 9507

Η Φωτεινή Καϊμάκη ξεναγεί ομάδες μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου στην περιοδική έκθεση του Βυζαντινού Μουσείου «Βυζαντινό Σαλέντο. Με τον φακό της Φωτεινής Καϊμάκη».

Η φωτογραφική έκθεση, που παρουσιάζεται στο ισόγειο του ανακαινισμένου μεγάρου της Δούκισσας της Πλακεντίας, ταξιδεύει τους επισκέπτες στην περιοχή του Σαλέντο της νότιας Ιταλίας, έναν τόπο με έντονα αποτυπωμένη στα μνημεία του τη βυζαντινή παράδοση.

Οι ξεναγήσεις πραγματοποιούνται δωρεάν κάθε Πέμπτη στις 9.30 και στις 10.30. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί πρέπει να επικοινωνούν με το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Μουσείου στο τηλέφωνο 213 213 9507 (Δευτέρα εώς Παρασκευή και ώρες 9.00 με 15.00).