Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Εκπαίδευση .::. Δράσεις

1 Δεκεμβρίου 2014: Έναρξη δηλώσεων συμμετοχής στα εκπαιδευτικά προγράμματα

για την περίοδο Ιανουαρίου - Ιουνίου 2015

Τη Δευτέρα 1 Δεκεμβρίου 2015  το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων ξεκινά να δέχεται δηλώσεις συμμετοχής στα οργανωμένα εκπαιδευτικά προγράμματα του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου για σχολικές ομάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί χρειάζεται να επικοινωνήσουν με το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων στο τηλέφωνο 213 213 9507 (ώρες 09:00 με 15:00 καθημερινά), για να προγραμματίσουν την επίσκεψή τους στις εκθέσεις του Μουσείου.

* Από τον αρχαίο κόσμο στον βυζαντινό
Το πρόγραμμα αξιοποιεί εκπαιδευτικά την πρώτη μεγάλη ενότητα της έκθεσης («Από τον αρχαίο κόσμο στον βυζαντινό») του ΒΧΜ. Γλυπτά και ανάγλυφα, ψηφιδωτά και μαρμάρινα αρχιτεκτονικά μέλη, αγγεία και κοσμήματα, ταφικά και άλλα αρχαιολογικά ευρήματα, που χρονολογούνται από τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες μέχρι τον 7ο αιώνα, γίνονται οι οδηγοί μας για να προσεγγίσουμε πλευρές του κόσμου της ύστερης αρχαιότητας. Πρόκειται για μια περίοδο, κατά τη διάρκεια της οποίας διαπλέκεται το παλαιό με το καινούργιο, συμπορεύεται ο παγανισμός με τον χριστιανισμό και διασταυρώνονται οι παλιές με τις νέες αντιλήψεις.
Απευθύνεται σε σχολικές ομάδες από Ε΄ Δημοτικού.
Λειτουργία:  Ιανουάριος
Ώρες λειτουργίας: 09:30-11:30

* Στα χρόνια του Βυζαντίου
Το πρόγραμμα αξιοποιεί εκπαιδευτικά μέρος της δεύτερης μεγάλης ενότητας της μόνιμης έκθεσης («Ο κόσμος του Βυζαντίου»)  του ΒΧΜ. Χρυσά νομίσματα βυζαντινών αυτοκρατόρων, ο χρυσόβουλος λόγος του Ανδρόνικου Β΄ Παλαιολόγου και άλλα επιλεγμένα εκθέματα γίνονται οι οδηγοί μας για να αναδειχθεί όχι μόνο ο ρόλος του αυτοκράτορα, αλλά και συνολικά η πολιτική ιδεολογία των Βυζαντινών και οι περιπέτειες της στο χρόνο.
Απευθύνεται σε σχολικές ομάδες από Ε΄ Δημοτικού.
Λειτουργία:  Φεβρουάριος - Ιούνιος
Ώρες λειτουργίας: 09:30-11:30

* Στις κοινότητες των Ρωμιών
Το πρόγραμμα αξιοποιεί εκπαιδευτικά τμήμα της μόνιμης έκθεσης του Μουσείου που φέρει τον γενικό τίτλο «Από το Βυζάντιο στη Νεώτερη εποχή».
Απευθύνεται σε σχολικές ομάδες Δημοτικού (Στ΄ τάξη), Γυμνασίου και Λυκείου.
Λειτουργία: Ιανουάριος - Ιούνιος
Ώρες λειτουργίας: 09:30-11:00

* Από την καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο
Το πρόγραμμα αξιοποιεί εκπαιδευτικά επιλεγμένα εκθέματα της μόνιμης έκθεσης του ΒΧΜ (αντικείμενα καθημερινής χρήσης από πηλό, μέταλλο, γυαλί).
Απευθύνεται σε ομάδες νηπιαγωγείων, Α΄ και Β΄ Δημοτικού.
Λειτουργία: Ιανουάριος - Ιούνιος
Ώρες λειτουργίας: 09:30 έως 11:00

*Στον Χάνδακα του Δομήνικου Θεοτοκόπουλου
Με αφορμή την περιοδική έκθεση «Ο Δομήνικος Θεοτοκόπουλος πριν από τον El Greco» οι μαθητές θα γνωρίσουν μέσα από εκθέματα το κοινωνικό και καλλιτεχνικό περιβάλλον της Κρήτης του 16ου αιώνα μέσα στο οποίο γεννήθηκε, μαθήτευσε και στη συνέχεια καταξιώθηκε ο Δομ. Θεοτοκόπουλος. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε σχολικές ομάδες από Β΄ Γυμνασίου.
Λειτουργία: Ιανουάριος - Μάρτιος
Ώρες λειτουργίας: 09:30-11:00
Χώρος λειτουργίας: αίθουσες πολλαπλών χρήσεων (μόνιμη έκθεση και α΄ όροφος μεγάρου)
Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων: 30 μαθητές

Παράλληλα, υπάρχει πάντα η δυνατότητα επίσκεψης των σχολικών ομάδων στις εκθέσεις του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου χωρίς τη συμμετοχή στα οργανωμένα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου.

Για τους εκπαιδευτικούς που θα συνοδεύουν τις σχολικές ομάδες σε επισκέψεις χωρίς παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος του Μουσείου, προτείνεται η προηγούμενη συμμετοχή στις ενημερωτικές συναντήσεις γνωριμίας με τη μόνιμη έκθεση του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου και τις εκπαιδευτικές της δυνατότητες.

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αποταθείτε:

Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο
Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων
Βασ. Σοφίας 22, 106 75 Αθήνα
Τηλέφωνο: 213 213 9507
Φαξ: 210 72 31 883
e-mail: edu.bma_at_culture.gr (όπου "_at_" αντικαταστήστε με "@")
url: www.byzantinemuseum.gr