Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Εκπαίδευση .::. Δράσεις

7 Σεπτεμβρίου 2015: Έναρξη δηλώσεων συμμετοχής στα εκπαιδευτικά προγράμματα

για την περίοδο Σεπτεμβρίου - Δεκεμβρίου 2015 | ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ

Από τη Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2015 το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων ξεκίνησε να δέχεται δηλώσεις συμμετοχής στα οργανωμένα εκπαιδευτικά προγράμματα του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου για σχολικές ομάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Τα εκπαιδευτικά προγράμματα έχουν ήδη συμπληρωθεί. Σε κάθε περίπτωση, οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί χρειάζεται να επικοινωνήσουν με το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων στο τηλέφωνο 213 213 9507 (ώρες 09:00 με 15:00 καθημερινά), για να προγραμματίσουν την επίσκεψή τους στις εκθέσεις του Μουσείου.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα που θα υλοποιηθούν είναι τα ακόλουθα:

* Από τον αρχαίο κόσμο στον βυζαντινό
Το πρόγραμμα αξιοποιεί εκπαιδευτικά την πρώτη μεγάλη ενότητα της έκθεσης («Από τον αρχαίο κόσμο στον βυζαντινό») του ΒΧΜ. Γλυπτά και ανάγλυφα, ψηφιδωτά και μαρμάρινα αρχιτεκτονικά μέλη, αγγεία και κοσμήματα, ταφικά και άλλα αρχαιολογικά ευρήματα, που χρονολογούνται από τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες μέχρι τον 7ο αιώνα, γίνονται οι οδηγοί μας για να προσεγγίσουμε πλευρές του κόσμου της ύστερης αρχαιότητας. Πρόκειται για μια περίοδο, κατά τη διάρκεια της οποίας διαπλέκεται το παλαιό με το καινούργιο, συμπορεύεται ο παγανισμός με τον χριστιανισμό και διασταυρώνονται οι παλιές με τις νέες αντιλήψεις.
Απευθύνεται σε σχολικές ομάδες από Ε΄ Δημοτικού.
Λειτουργία:  29 Σεπτεμβρίου - Δεκέμβριος
Μέρες λειτουργίας: Τρίτη
Ώρες λειτουργίας: 09:30-11:30

* Στις κοινότητες των Ρωμιών
Το πρόγραμμα επιχειρεί να αναδείξει πτυχές της δραστηριότητας των κοινοτήτων στο πλαίσιο της οθωμανικής αυτοκρατορίας μέσα από εκθέματα από τον 16ο αιώνα έως την εποχή του νεοελληνικού διαφωτισμού.
Απευθύνεται σε σχολικές ομάδες Δημοτικού (Στ ́ τάξη), Γυμνασίου και Λυκείου.
Λειτουργία: 30 Σεπτεμβρίου - Δεκέμβριος
Μέρες λειτουργίας: Τετάρτη
Ώρες λειτουργίας: 09:30-11:00
Χώρος λειτουργίας: Μόνιμη έκθεση ΒΧΜ (θεματική ενότητα: «Από το Βυζάντιο στη Νεώτερη εποχή»)

* Από την καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο
Το πρόγραμμα αξιοποιεί εκπαιδευτικά επιλεγμένα εκθέματα της μόνιμης έκθεσης του ΒΧΜ (αντικείμενα καθημερινής χρήσης από πηλό, μέταλλο, γυαλί).
Απευθύνεται σε ομάδες νηπιαγωγείων, Α΄ και Β΄ Δημοτικού.
Λειτουργία: 2 Οκτωβρίου - Δεκέμβριος
Μέρα λειτουργίας: Παρασκευή
Ώρες λειτουργίας: 09:30 έως 11:00
Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων: 30 μαθητές

* Χριστουγεννιάτικο εργαστήρι για παιδιά.
Πρόκειται για εκπαιδευτική δραστηριότητα που αξιοποιεί επιλεγμένα αντικείμενα του Μουσείου με θέμα τη Γέννηση.
Απευθύνεται σε ομάδες νηπιαγωγείων, Α΄, Β΄ και Γ΄ Δημοτικού.
Τίτλος προγράμματος: Χριστουγεννιάτικα εργαστήρια για παιδιά
Λειτουργία: 8 έως 18 Δεκεμβρίου 2015
Μέρες λειτουργίας: Τρίτη έως και Παρασκευή
Ώρες λειτουργίας: 09:30 έως 11:00 και 10:30 έως 12:00
Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων: 30 μαθητές

Παράλληλα, υπάρχει πάντα η δυνατότητα επίσκεψης των σχολικών ομάδων στις εκθέσεις του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου χωρίς τη συμμετοχή στα οργανωμένα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου.

Οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στα οργανωμένα εκπαιδευτικά προγράμματα ή να επισκεφθούν τις εκθέσεις του Μουσείου (χωρίς συμμετοχή σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα) την περίοδο Ιανουαρίου-Ιουνίου 2016, μπορούν να επικοινωνήσουν με το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων από τη Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2015.

Για τους εκπαιδευτικούς που θα συνοδεύουν τις σχολικές ομάδες σε επισκέψεις χωρίς παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος του Μουσείου, προτείνεται η προηγούμενη συμμετοχή στις ενημερωτικές συναντήσεις γνωριμίας με το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο και τις εκπαιδευτικές του δυνατότητες.

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ.

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί χρειάζεται να επικοινωνήσουν με το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων στο τηλέφωνο 213 213 9507 (ώρες 09:00 με 16:00 καθημερινά), για να προγραμματίσουν την επίσκεψή τους στις εκθέσεις του Μουσείου.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αποταθείτε:

Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο
Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων
Βασ. Σοφίας 22, 106 75 Αθήνα
Τηλέφωνο: 213 213 9507
Φαξ: 210 72 31 883
e-mail: edu_at_byzantinemuseum.gr (όπου "_at_" αντικαταστήστε με "@")
url: www.byzantinemuseum.gr