Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Το Μουσείο .::. Ευρωπαϊκά Προγράμματα

diARTgnosis

Το έργο «diARTgnosis: Study of European Religious Painting» υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Προγράμματος ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ 2000. Διήρκεσε από το 2000 έως το 2003. Στόχος του υπήρξε η μελέτη και η κατανόηση των κοινών στοιχείων και διαφορών, καθώς και των επιρροών και αλληλεπιδράσεων ανάμεσα στους πολιτισμούς της Ευρώπης, μέσα από τη μελέτη θρησκευτικών ζωγραφικών παραστάσεων από τον 15ο αιώνα μέχρι σήμερα.

Το ΒΧΜ μελέτησε, τεκμηρίωσε και παρουσίασε εικόνες της συλλογής Δ. Λοβέρδου, που χαρακτηρίζονται από την επιβίωση της βυζαντινής παράδοσης αλλά και από επιδράσεις της δυτικής τέχνης. Συντονιστής του έργου ήταν το Τμήμα Συντήρησης Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης του ΤΕΙ Αθήνας, και συνδιοργανωτές οι Accademia di Belle Art "A. Galli" (Ιταλία), Technische Universität München (Γερμανία), Universidad del Pais Vasco (Ισπανία), University of Westminster (Βρετανία).