«Περιπλανώμενη μνήμη», μια μουσική performance της Νάντιας Παπαθεοδώρου

Πέμπτη 19 Μαΐου 2011 - Ώρα έναρξης: 20.30 (Διάρκεια: 45΄)

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο συμμετέχει και στον φετινό εορτασμό της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων.
Στο πλαίσιο του εορτασμού το ΒΧΜ οργανώνει την Πέμπτη 19 Μαΐου 2011 μια μουσική performance της Νάντιας Παπαθεοδώρου με τίτλο «Περιπλανώμενη μνήμη».

Ένα κινηματογραφημένο βουβό οδοιπορικό μέσα σε μια πόλη-μουσείο έρχεται να συναντήσει, μέσα από μια μουσική performance της Νάντιας Παπαθεοδώρου, το μουσείο ως χώρο μνήμης και να συνδιαλαγεί με τις έννοιες της λήθης και της μνήμης.

Η Νάντια Παπαθεοδώρου σπούδασε στην δραματική σχολή «Τζένη Καρέζη» και στην Ακαδημία σκηνοθεσίας της πειραματικής του Εθνικού Θεάτρου. Παρακολούθησε μαθήματα σκηνοθεσίας στο Film Academy (Βιέννη), Physical cinema με τον L. Gregor (Νάπολη), contact improvisation με τον F. Faust (odeon Βιέννης), υποκριτική -τραγούδι με τον D. Mayar (chauspielhouse Βιέννης). Ασχολείται με την σκηνοθετική και υποκριτική διάσταση της performance με βασικό άξονα τον φωνητικό-μουσικό αυτοσχεδιασμό.

Σενάριο/ερμηνεία: Νάντια Παπαθεοδώρου
Μουσική Σύνθεση: Γιώργος Παπαδόπουλος