«Τσιγγάνοι στο Βυζαντινό Μουσείο»

23 Μαΐου έως 12 Ιουνίου 2011

Το Βυζαντινό Μουσείο άνοιξε τις πόρτες του στους Ρομά, μια γνωστή και συνάμα άγνωστη πληθυσμιακή ομάδα, συχνά συνυφασμένη με στερεότυπες αντιλήψεις και προκαταλήψεις. Η προσπάθεια είχε διπλό στόχο: αφενός να προβάλει στο ευρύτερο κοινό πλευρές της ιστορίας και του πολιτισμού των Ρομά και αφετέρου να δώσει τη δυνατότητα στα μέλη της κοινότητας των Ελλήνων Ρομά να βρεθούν στο Βυζαντινό Μουσείο, όχι μόνο ως επισκέπτες αλλά και ως συνδιοργανωτές μουσειακών δράσεων.

Από τις 23 Μαΐου έως τις 12 Ιουνίου Ρομά και μη-Ρομά δημιουργοί και επισκέπτες συναντήθηκαν σε ένα σύνολο εκδηλώσεων (εκθέσεις, προβολές, συζητήσεις, αφήγηση παραμυθιών, μουσικές εκδηλώσεις, bazaar βιβλίων και μουσικών CD). Διαφορετικές ματιές και λόγοι διασταυρώθηκαν για να ενισχύσουν την κατανόηση, τη γνώση, τη συναίσθηση.