Ξεναγήσεις στην περιοδική έκθεση «Μεσαιωνική Τέχνη της Σερβίας»

9 Ιουνίου έως 13 Ιουνίου 2013

Στο πλαίσιο της περιοδικής έκθεσης «Μεσαιωνική Τέχνη της Σερβίας» πραγματοποιήθηκαν  παράλληλες δράσεις και εκδηλώσεις.

Την Κυριακή 9 Ιουνίου 2013 και ώρα 12:00 έγινε ξενάγηση, από την αρχαιολόγο, επιμελήτρια της έκθεσης Ειρήνη Θεοχαροπούλου και την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2013 και ώρα 19:00 από την αρχαιολόγο, επιμελήτρια της έκθεσης Σοφία Γερογιώργη.
Η έκθεση διοργανώθηκε σε συνεργασία με το Εθνικό Μουσείο Βελιγραδίου.

Αξιόλογα αντικείμενα, πρωτότυπα και αντίγραφα από το Μουσείο του Βελιγραδίου συγκρότησαν μια έκθεση, που παρουσιάσθηκε στον πρώτο όροφο του Μεγάρου της Δούκισσας της Πλακεντίας και διαρθρώθηκε σε τέσσερις θεματικές ενότητες.

Περιλάμβανε αντικείμενα μικροτεχνίας του 11ου-14ου αιώνα, αμφιπρόσωπες εικόνες, βημόθυρα και αντίγραφα τοιχογραφιών από σημαντικά σερβικά μνημεία, όπως από τις Μονές Μileševa, Sopoćani, Studenica, Gračanica κ.ά., τα οποία αντανακλούν τις καλλιτεχνικές αξίες της βυζαντινής παράδοσης.

Για πρώτη φορά στην Ελλάδα παρουσιάσθηκαν πρωτότυπα σημαντικά έργα της σερβικής πολιτιστικής κληρονομιάς, πριν από την επανέκθεσή τους στο Εθνικό Μουσείο Βελιγραδίου προσφέροντας στους επισκέπτες τη μοναδική ευκαιρία να γνωρίσουν τη μεσαιωνική τέχνη της Σερβίας.

Στον εκθεσιακό χώρο προβαλλόταν μικρής διάρκειας ταινία (8’) με τα σημαντικότερα σερβικά μνημεία αυτής της περιόδου.

Η έκθεση διήρκεσε έως τις 18 Αυγούστου 2013