«Γεωπολιτική και Γεωστρατηγικές της Συριακής Κρίσεως»

Παρουσίαση του βιβλίου του Ιωάννη Θ. Μάζη

Την Τρίτη 27 Σεπτεμβρίου 2016, ώρα 19:00, θα πραγματοποιηθεί στο Μουσείο η παρουσίαση του βιβλίου του Καθηγητή Ιωάννη Θ. Μάζη «Γεωπολιτική και Γεωστρατηγικές της Συριακής Κρίσεως» με την συνεργασία των Ερευνητών του Εργαστηρίου Γεωπολιτισμικών Αναλύσεων Μέσης Ανατολής-Τουρκίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών του τμήματος Τουρκικών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών, κ. κ. Μ. Σαρλή, Ι. Σωτηρόπουλου και Ξ. Δωματιώτη και με την συμβολή του Αν. Καθηγητή Χαρτογραφίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου κ. Γ. Σιδηρόπουλου, ανατέμνει το σημαντικότερο πρόβλημα ανακατανομής ισχύος στην Νοτιο-Ανατολική Μεσόγειο.

Η παρουσίαση θα γίνει από τους: δρα Δημήτριο Κόκκινο, Καθηγητή Γεωπολιτικής της Ενέργειας, Περικλή Γρύσπο, Δημοσιογράφο ΕΡΤ, δρα Κωνσταντίνο Γρίβα, Αν. Καθηγητή Γεωπολιτικής Σ.Σ.Ε., Περικλή Νεάρχου, Πρέσβυ ε.τ. Συντονίζει ο Ανδρέας Ρομπόπουλος, Δημοσιογράφος – Εκδότης της “Ηχούς της Πόλης”