Διάλεξη στο πλαίσιο της έκθεσης «Ερμιτάζ: Πύλη στην Ιστορία»

02 Φεβρουαρίου 2017

Την Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου 2017 και ώρα 19:00 η Μαριλένα Ζ. Κασιμάτη, Ιστορικός της Τέχνης, δρ του Πανεπιστημίου του Μονάχου και Επιμελήτρια της Εθνικής Πινακοθήκης - Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτζου, θα δώσει διάλεξη στο αμφιθέατρο του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου με θέμα:
«Ένα αθηναϊκό ανάκτορο που έγινε πίνακας στο Ερμιτάζ: Η πρόταση του Leo von Klenze για τη νέα κατοικία του Όθωνα στον Κεραμεικό»

Το 1835 ο Leo von Klenze παρουσιάζει την πρότασή του για ένα ανάκτορο του Όθωνα στην Αθήνα, στην θέση του λόφου του Αγίου Αθανασίου στον Κεραμεικό, σε έναν ολοκληρωμένο πίνακα, σαν να επρόκειτο για ένα ήδη ολοκληρωμένο έργο. Η εξαιρετική εκτέλεση του ζωγραφικού έργου με το κτήριο ενταγμένο στα κλασικότερα από τα αρχαιολογικά τοπία, με την Ακρόπολη και το Θησείο να το πλαισιώνουν, στόχευε στη θετική επιρροή που θα ασκούσε το έργο του Μυστικοσυμβούλου στην Αυλή του Λουδοβίκου Α΄ της Βαυαρίας για την ανάληψη του έργου από εκείνον και όχι από τον αντίπαλό του της Αυλής της Πρωσίας, K.F. Schinkel, στην καρδιά της αρχιτεκτονικά σημαντικότερης από τις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. Καμία από τις προτάσεις –όπως είναι γνωστό- δεν υλοποιήθηκαν.

Η ομιλία θα εξετάσει τη σημασία του πίνακα του Ερμιτάζ στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο ενταγμένου στο πνεύμα του Ρομαντισμού, με την προφανή βούληση δημιουργίας εντυπώσεων «γραφικότητας» και δήλωσης συνέχειας μεταξύ αρχαίας και «σύγχρονης» αρχιτεκτονικής.

Η διάλεξη εντάσσεται στον κύκλο ομιλιών που διοργανώνονται στο πλαίσιο της έκθεσης «Ερμιτάζ: Πύλη στην Ιστορία», η οποία παρουσιάζεται στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο έως τις 26 Φεβρουαρίου 2017.

• Έκθεση «Ερμιτάζ: Πύλη στην Ιστορία» - Διάλεξη Μαριλένας Κασιμάτη