Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Νέα

Έναρξη δηλώσεων συμμετοχής στα εκπαιδευτικά προγράμματα

12 Σεπτεμβρίου 2022

ΤΡΙΤΗ 13 Σεπτεμβρίου 2022: Έναρξη δηλώσεων συμμετοχής στα εκπαιδευτικά προγράμματα

Από την Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου 2022 το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων ξεκινά να δέχεται δηλώσεις συμμετοχής στα οργανωμένα εκπαιδευτικά προγράμματα του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου για σχολικές ομάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
 Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί χρειάζεται να επικοινωνήσουν με το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων στο τηλέφωνο 213 213 9507, καθημερινά 9:00-15.00 για να προγραμματίσουν το πρόγραμμά τους στη μόνιμη έκθεση του Μουσείου.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα στο ΒΧΜ για την περίοδο Σεπτεμβρίου-Δεκεμβρίου 2022 είναι τα ακόλουθα:

Από τον αρχαίο κόσμο στο βυζαντινό
Το πρόγραμμα αξιοποιεί εκπαιδευτικά την πρώτη μεγάλη ενότητα της έκθεσης («Από τον αρχαίο κόσμο στον βυζαντινό») του ΒΧΜ. Γλυπτά και ανάγλυφα, ψηφιδωτά και μαρμάρινα αρχιτεκτονικά μέλη, αγγεία και κοσμήματα, ταφικά και άλλα αρχαιολογικά ευρήματα, που χρονολογούνται από τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες μέχρι τον 7ο αιώνα, γίνονται οι οδηγοί μας για να προσεγγίσουμε πλευρές του κόσμου της ύστερης αρχαιότητας. Πρόκειται για μια περίοδο, κατά τη διάρκεια της οποίας διαπλέκεται το παλαιό με το καινούργιο, συμπορεύεται ο παγανισμός με τον χριστιανισμό και διασταυρώνονται οι παλιές με τις νέες αντιλήψεις.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε σχολικές ομάδες Ε΄ Δημοτικού, Β΄ Γυμνασίου.
Ώρες λειτουργίας: 09:30-11:00.
Χώρος λειτουργίας: Μόνιμη έκθεση ΒΧΜ.
Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων: έως 25 μαθητές.

Από την καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο
Το πρόγραμμα αξιοποιεί εκπαιδευτικά επιλεγμένα εκθέματα της μόνιμης έκθεσης του ΒΧΜ από πηλό, μέταλλο και γυαλί μέσα από τα οποία μπορούμε να προσεγγίσουμε πλευρές της καθημερινής ζωής στο Βυζάντιο.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε ομάδες νηπιαγωγείων, Α΄ και Β΄ Δημοτικού.
Ώρες λειτουργίας: 09:30 έως 11:00
Χώρος λειτουργίας: Μόνιμη έκθεση ΒXΜ.

Χριστουγεννιάτικο εργαστήρι για παιδιά
Επιλεγμένα εκθέματα του Μουσείου αποτελούν αφορμή για να παρουσιαστούν τα γεγονότα της Γέννησης του Χριστού στους μαθητές που θα φτιάξουν στο τέλος του προγράμματος τις κάρτες και τα στολίδια για το χριστουγεννιάτικό τους δένδρο.
Ώρες λειτουργίας: 09:30-11:00
Το πρόγραμμα απευθύνεται σε ομάδες νηπιαγωγείων, Α΄ Β΄ και Γ΄ Δημοτικού.
Χώρος λειτουργίας: Μόνιμη έκθεση ΒΧΜ.

Μαυρομιχάλη 6. Γνωριμία με το Μουσείο Λοβέρδου
Το πρόγραμμα στοχεύει στη γνωριμία με το Μουσείο Λοβέρδου, την ιστορία του και τις περιπέτειες που πέρασε αρχικά ως οικία του αρχιτέκτονα Ερνέστο Τσίλλερ, κατόπιν ως οικία και ιδιωτικό Μουσείο του τραπεζίτη Διονυσίου Λοβέρδου ενώ σήμερα αποτελεί παράρτημα του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου στο οποίο εκτίθεται η συλλογή αντικειμένων της μεταβυζαντινής εποχής του Διονυσίου Λοβέρδου.
Το πρόγραμμα απευθύνεται σε σχολικές ομάδες ΣΤ΄ Δημοτικού, Γ΄ Γυμνασίου.
Ώρες λειτουργίας: 09:30 έως 11:00
Χώρος λειτουργίας: Μουσείο Λοβέρδου.

ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ 2022
23 Σεπτεμβρίου 2022
Με αφορμή το φετινό θέμα «Βιώσιμη Πολιτιστική κληρονομιά» που αναφέρεται στην προστασία της υλικής και άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς και την ευαισθητοποίηση γύρω από τεχνικές και υλικά αποκατάστασης περασμένων εποχών, τη σημασία της συνέχειας και ανάδειξης παραδόσεων και δεξιοτήτων, καθώς και τη χρήση νέων τεχνολογιών για τη διατήρηση αυτής, θα οργανωθούν εκπαιδευτικές ξεναγήσεις από το Τμήμα Συντήρησης Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης του Μουσείου.
Το πρόγραμμα απευθύνεται σε σχολικές ομάδες Γυμνασίου, Λυκείου.
Ώρες λειτουργίας: 09:30 έως 11:00
Χώρος λειτουργίας: Εργαστήρια Συντήρησης ΒΧΜ, Μόνιμη έκθεση.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
Οι ενημερωτικές συναντήσεις για τους εκπαιδευτικούς θα γίνονται στη μόνιμη έκθεση του ΒΧΜ, στις ακόλουθες ημερομηνίες:
Τετάρτη 12/10/2022 και ώρα 14.00.
Τετάρτη 9/11/2022 και ώρα 14.00.
Τετάρτη 14/12/2022 και ώρα 14.00.
Επικοινωνήστε στο τηλ. 213 213 95907, 9:00-15:00, για να δηλώσετε τη συμμετοχή σας στην ενημερωτική συνάντηση.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να χρησιμοποιήσουν την ιστοσελίδα του Μουσείου και να αξιοποιήσουν το εκπαιδευτικό υλικό.

Για περισσότερες πληροφορίες:

Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο