Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Νέα

Eκπαιδευτικό πρόγραμμα για εφήβους -Ο Βυζαντινός κόσμος του Τάσου Μαντζαβίνου

📍 Το Βυζαντινό & Χριστιανικό Μουσείο, με αφορμή την τρέχουσα περιοδική του έκθεση "Ο Βυζαντινός κόσμος του Τάσου Μαντζαβίνου", πραγματοποιεί ομότιτλο εκπαιδευτικό πρόγραμμα για εφήβους, ηλικίας 13 έως 16 ετών.

Το πρόγραμμα, που θα ξεκινήσει μέσα από τη μόνιμη έκθεση του Μουσείου, αποτελεί αφορμή για την εξοικείωση εφήβων με τη σημασιολογική μετεξέλιξη μοτίβων και συμβόλων που σήμερα ανιχνεύονται, δημιουργικά αφομοιωμένα, στη σύγχρονη Ελληνική εικαστική πραγματικότητα. Και καθώς κάθε καλλιτέχνης επιλέγει να οικειοποιείται συγκεκριμένα σύμβολα που τον εκφράζουν, έτσι και οι έφηβοι θα κληθούν στο τέλος του προγράμματος να εκφραστούν με σύμβολα που οι ίδιοι θα επιλέξουν προκειμένου να δημιουργήσουν τη δική τους ιδιαίτερη "καλλιτεχνική" έκφραση.

👉 Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου και ώρα 10:30.

⏰ Διάρκεια: δύο ώρες

👫 Αριθμός ατόμων: 15

☎️ Τηλ. επικοινωνίας: 2132139534 (Ζάχη Τζιουβάρα)