Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Νέα .::. Νέα

🎄 ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ 🎄🌟✨

📍 Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο σας προσκαλεί στις χριστουγεννιάτικες δράσεις του:

👉 Την Κυριακή 18/12/2022 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτικό πρόγραμμα για οικογένειες με παιδιά στη μόνιμη έκθεση, με τίτλο: "Χριστουγεννιάτικο εργαστήρι στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο".

Με αφορμή τα σχετικά εκθέματα της μόνιμης έκθεσης θα αφηγηθούμε την ιστορίας της Γέννησης του Χριστού στους μικρούς μας φίλους με τους γονείς τους και θα φτιάξουν μαζί τα χριστουγεννιάτικα στολίδια και τις κάρτες τους.

Τα παιδιά στο τέλος του προγράμματος μπορούν να αφήσουν τα δικά τους δημιουργήματα στο χριστουγεννιάτικο δέντρο 🎄 του Μουσείου.

👫  Για παιδιά ηλικίας: 6-8 ετών

⏰  Ώρες έναρξης: 10.00 και 12.00

🆓  Η συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι δωρεάν.

☎️  Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στα τηλέφωνα: 69 44 7205 05 και 2132139507  (10.00- 13.00)

👉 Την ίδια Κυριακή, 18/12/2022,  θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτικό πρόγραμμα Κατασκευής διακοσμητικού χαρτιού για ενήλικες.

Η δράση περιλαμβάνει την κατασκευή διακοσμητικών χαρτιών με τη χρήση χρωμάτων λαδιού. Ο κάθε ενήλικας θα δημιουργήσει τα δικά του διακοσμητικά χαρτιά με τα οποία μπορεί να κατασκευάσει  μικροαντικείμενα και χριστουγεννιάτικα στολίδια✨.

⏰  Ώρες έναρξης: 10.00 και 13.00

🆓  Η συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι δωρεάν.

☎️  Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στα τηλέφωνα 69 44 7205 05, 2132139507 (10.00- 13.00)

👉 Την ίδια μέρα η Χορωδία του ΟΤΕ υπό τη διεύθυνση του Δημήτρη Μπουζάνη θα ψάλλει Χριστουγεννιάτικα τραγούδια.

Το πρόγραμμα θα περιέχει τα εξης κομμάτια:

Κάλαντα πρωτοχρονιάς – διασκευή Γιώργος Βάβουλας
Κάλαντα Θράκης
Maria durch ein dornwald ging – παραδοσιακό χριστουγεννιάτικο γερμανίας
Ave verum corpus – Marianno Garau
Abendlied – Josef Rheinberger