Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Περιοδικές εκθέσεις .::. Παλαιότερες εκθέσεις

Μάρκος Καμπάνης. Ζωγραφίζοντας στο Άγιον Όρος 1990-2008

01 Φεβρουαρίου 2010 έως 13 Μαρτίου 2010

Η σχέση του Μάρκου Καμπάνη με την αγιορειτική κοινότητα ξεκίνησε το 1990. Ένα πρώτο ταξίδι, που έμελλε να το ακολουθήσουν πολλά μέχρι σήμερα, ήταν αρκετό για να δεθεί συναισθηματικά και καλλιτεχνικά, τόσο με το χώρο όσο και με τους ανθρώπους. Η τωρινή έκθεση στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο, παρουσιάζει περισσότερα από εκατό έργα μέσα από πέντε θεματικές ενότητες, εκτενή δείγματα όλων των δραστηριοτήτων του Μάρκου Καμπάνη πού έγιναν τα τελευταία είκοσι σχεδόν χρόνια και σχετίζονται με το Άγιον 'Όρος. Οι ενότητες αυτές αφορούν την αγιογράφηση του ναού της Παναγίας Πορταΐτισσας στην Κορνοφωλιά Έβρου - μετόχι Ι.Μ. Ιβήρων, τη ζωγραφική οροφών Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας, την εικονογράφηση εκδόσεων με θέμα το Όρος, την αναβίωση του εργαστηρίου χαρακτικής στις Καρυές και τέλος τη ζωγραφική και χαρακτική παραγωγή του με θέμα τη φύση και τα μνημεία του Αγίου Όρους.

Οι ποικίλες οπτικές γωνίες από τις οποίες προσεγγίζει μοναστήρια και φύση, μαρτυρούν μιαν ανήσυχη ψυχή κι ένα εξίσου ανήσυχο μάτι που αναζητά με χίλιους τρόπους να αποδώσει την ατμόσφαιρα, τη θρησκευτικότητα, τον αναχωρητισμό, τον φυσικό και πολιτιστικό πλούτο και μύρια άλλα, είτε μέσα από τις οξείες αντιθέσεις του άσπρου-μαύρου στη χαρακτική, είτε μέσα από τις πλούσιες εναλλαγές του χρώματος στη ζωγραφική. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μάρκος Καμπάνης ανήκει στους ανανεωτές της εκκλησιαστικής μας ζωγραφικής, καθώς πατά γερά στην παράδοση αιώνων, χωρίς όμως να την χειρίζεται μιμητικά, αλλά συνθέτοντας ένα προσωπικό ζωγραφικό παράδειγμα.