Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο :: Περιοδικές εκθέσεις .::. Παλαιότερες εκθέσεις

Σύγχρονη Εκκλησιαστική Τέχνη. Αρχιτεκτονική – Ζωγραφική

22 Νοεμβρίου 2010 έως 27 Νοεμβρίου 2010

Στα πλαίσια του Β΄ Επιστημονικού Συμποσίου Νεοελληνικής Εκκλησιαστικής Τέχνης, που διοργάνωσε το Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, σε συνεργασία με ειδικούς επιστήμονες-μέλη του Τμήματος Αρχιτεκτόνων-Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών και άλλων Πανεπιστημιακών Τμημάτων, λειτούργησε στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο, έκθεση με έργα σύγχρονων δημιουργών (αρχιτεκτόνων και εικονογράφων).

Οι δημιουργοί που συμμετείχαν στην έκθεση, γνώστες της σύγχρονης αρχιτεκτονικής και τέχνης, συνομιλούν με τα ρεύματα και τις νέες καλλιτεχνικές τάσεις, που αναπτύσσονται διεθνώς. Χωρίς να παραθεωρούν ό,τι έχει μέχρι τώρα κατατεθεί από την παράδοση, έρχονται να τη διευρύνουν και να παρουσιάσουν έργο μοντέρνο και ταυτόχρονα παραδοσιακό.